
– mondta el Kravinszkaja Gabriella, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság hidrológiai és hidroökológiai osztályvezetője a Balaton vízháztartásáról szóló tihanyi konferencián. Bár ez nem nevezhető tragikusan alacsonynak, a nyár eleji nagy meleg miatt most kezdődik csak igazán a szokásos évi kipárolgás, ami éves szinten 90 centimétert jelent, a nyári időszakban pedig 40-60 centiméterrel csökkentheti a tó vízszintjét. Azonban az EULEAKS globális éghajlati modellnek a Balaton térségére adaptált éghajlati forgatókönyve szerint az elkövetkezendő 10-20 évben éves szinten enyhe csapadéknövekedés várható, ezért a tó vízkészlete és vízszintje kis mértékben nő.
A szakértők viszont úgy vélik, hogy 2030 és 2060 között jelentős vízszintcsökkenés következik majd be, ráadásul az előrejelzések azt mutatják, hogy a 2050 utáni időszakban a Balaton lefolyástalanná válik, a tó vízkészlete és felülete egyaránt csökken. Ez azt jelenti, hogy a magyar tenger üdülőjellege a század második harmadától már nem tartható fenn abban a formában, ahogyan jelenleg ismerjük. Ennek megoldása az lehet, állapította meg Varga György, a VITUKI Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. tudományos főmunkatársa, hogy a jelenlegi tószabályozási módszereken változtatni kell, a szabályozásnak és az alkalmazkodásnak a kombinációját kell alkalmazni.
A vízügyi szakemberek előrejelzése szerint augusztus-szeptemberre 50-55 centiméterre csökken a Balaton vízszintje, ami azért még mindig magasabbnak számít, mint a 2003. október végén mért 23 centiméter.