
„Az ügynökség szakemberei a lehető legnagyobb figyelemmel követték az űrszonda belépését a légkörbe. A számítások azt mutatják, hogy a Csendes-óceánba zuhant, és szakértőink most ellenőrzik ezt. Az űrszondát nagyon nehéz volt megfigyelni az atmoszférába való belépéskor. A berendezés darabjai óránként 21 ezer kilométeres sebességgel repültek, ezért lezuhanásuk pontos helyét nagyon nehéz meghatározni" - mondta Darmstadtban az űrexpedíciók irányításával foglalkozó központ munkatársa az ITAR-TASZSZ-nak.
A szondát 2011. november 9-én indították a bajkonuri űrrepülőtérről. A szonda Föld körüli pályára állt, melyet műszaki hiba miatt nem tudott elhagyni, mert hajtóműve nem kapcsolódott be. Az űrszondával megszakadt a kapcsolat. A felszín feletti magassága nagyjából 300 km. A felső légkör súrlódása miatt lassuló szonda 2012. január 15-én közép-európai idő szerint este háromnegyed hétkor visszatért a Föld légkörébe. A szonda el nem égett darabjai a Wellington-szigettől kb. 1250 kilométerre nyugatra zuhantak a Csendes-óceánba. (Forrás: Wikipédia)
Érdekessége az esetnek, hogy több olvasónk is jelezte, hogy este 19 óra 20 perc körül különös égi jelenséget véltek felfedezni a tiszta éjszakai égbolton. "Mintha valami a föld légterébe belépett volna, és nagy sebességgel zuhanva izzott, majd eltűnt. Mindez pár másodperc alatt ment végbe."
Az űrszonda lehetséges becsapódási helye: